12. ledna 2011
sál ZUŠ Žacléř


La Lusignuola

Aleš Ambrosi, Petra Ambrosi
- zobcová flétna, barokní hoboj
a
Iva Štrynclová - cembalo

Program: 

G. P. Telemann, J. Pachelbel, A. Vivaldi


La Lusignuola

Soubor, jež založili hobojisté a zobcoví flétnisté, Aleš Rypan a Petra Myšková, již vystupuje od roku 2004 v různých interpretačních variacích. Zalíbení v hudbě baroka a renesance sdílí s publikem při mnohých koncertních příležitostech na festivalech v Čechách i v zahraničí. Spolupracuje s vynikajícími hudebníky, sólisty, v poslední i vypravěči. Aleš Rypan i Petra Myšková jsou členy mnoha orchestrů,m úzce zaměřených na interpretaci barokní a klasicistní hudby, s nimiž nahrávají, ať už rozhlas, nebo CD (Cpo, Supraphon, Arta, Multisonic). Vystupují na festivalech staré hudby ve Znojmě, Krumlově, Praze, v Olomouci, ve Varšavě, Wroclavi, Como, Vídni, Berlíně, Kodani, Paříži. Do programové nabídky zahrnují hudbu renesance (interpretující v kvartetu zobcových fléten, s violami da gamba, theorbou i zpěvem), komorní hudbu barokní, ať už ve stylu francouzském, italském i německém. Ale i hudbu klasicistní, jak v komorním sdružení se smyčcovými nástroji, tak v podobě čistě dechové harmonie. Veškeré koncerty provádí na dobové nástroje, buď originály nebo jejich kopie. V poslední době vystupuje soubor La Lusignuola úspěšně s programem provázeným mluveným slovem, dobovou poezií a prózou, ve spolupráci s vypravěčem a spisovatelem Přemyslem Rutem. V roce 2008 byli Petra s Alešem oddáni a zvolili společné jméno po předcích z Alešovi strany ? Ambrosi. V Žacléři vystoupí: Petra a Aleš Ambrosi ? barokní hoboj, zobcová flétna, Iva Štrynclová ? cembalo.

Aleš Ambrosi

Po studijích na konzervatoři v Plzni, svém rodném městě, působil jako hobojista v Plzeňském rozhlasovém orchestru, Karlovarském symfonickém orchestru a Filmovém symfonickém orchestru v Praze. Spolupráce s Jiřím Stivínem a jeho Collegiem Quodlibet a později s komorním souborem České filharmonie ?Pražští madrigalisté? mu přinesla příležitost věnovat se ?staré hudbě?, jeho koníčku, na profesionálních pódiích, což bylo též impulsem pro další  zájem o studium hry na autentické nástroje. Hru na zobcovou flétnu studoval v Amsterdamu, Londýně a Linzi a hře na barokní a klasicistní hoboj se věnoval na Conservatoire de Strassbourg. Mnoho let byl lektorem na letních interpretačních kurzech v Bechyni a poté na Letní škole staré hudby v Prachaticích. Byl uměleckým vedoucím kvarteta zobcových fléten ?Michael consort?, který ve změněném obsazení působí i dnes pod jménem ?La Lusignuola?. Je zakládajícím členem L´Orfeo Barockorchester Linz, se kterým nahrál mnoho CD. Pravidelně spolupracuje s orchestry jako například Ars Antiqua Austria, Oeresund barock ensemble Copenhagen, Musica Florea, Collegium Gabriely Demeterové, Berliner Barock, Concerto Polacco, Dolce Risonanza Wien, Armonico Tributo. Na podiích se setkává s osobnostmi  hudebního světa jako Emma Kirkby, Kai Wessel, Ton Koopman, Christopher Pregardien, Magdalena Kožená, Marie Nicole Lemieux.

Petra Ambrosi

Studovala zobcovou flétnu a barokní hoboj u Aleše Ambrosi na konzervatoři v Teplicích. V okouzlení barokním hobojem pokračovala ve studiích u Paolo Grazzi na ?Conservatorio Superiore di Verona? a na ?Conservatoire Royal de Bruxelles? ve třídě Marcela Ponseele. Během studií měla příležitost vystupovat na profesionálních koncertních pódiích v čechách i v zahraničí a setkat se tak s mnoha inspirujícími uměleckými osobnostmi. Spolu s manželem Alešem Ambrosi založili soubor La Lusignuola, původně kvarteto zobcových fléten, nyní soubor věnující se hudbě renesanční a barokní v různých instrumentálních variacích. V současné době Petra pravidelně vystupuje s orchestry: Collegium 1704, Musica Florea, Concerto Polacco, Oeresund baroque ensemble Copenhagen, Dolce Risonanza Wien a je zvána ke spolupráci s Akademie für alte musik Berlin, Le Concert Lorrain, Ensemble Matheus Brest, Batzdorfer Hoffkapele, Jerusalem baroque orchestra, Armonico tributo.  

Iva Štrynclová

Vystudovala Konzervatoř v Plzni obor klavír a cembalo. V roce 1993 byla přijata na Akademii múzických umění v Praze, kde dále rozvíjela svůj zájem o hru na cembalo pod vedením Prof. Giedré-Lukšaité Mrázkové.

V roce 1997 získala spolu s Editou Keglerovou 1. cenu a Zvláštní cenu nakladatelství Bärenreiter za nejlepší interpretaci skladby, dle historicky poučené provozovací praxe, na nejprestižnější Mezinárodní soutěži pro dva klávesové nástroje v belgických Bruggách. V roce 1998 se členky cembalového dua staly finalistkami mezinárodní rozhlasové soutěže Tribuna mladých interpretů TIJI. Z řady dalších společných vystoupení, např. Pražské jaro 2002 či Festival komorní hudby Český Krumlov 2007.

Známá je také dvorní cembalistka souboru Musica Florea.


Koncerty KPH podporuje:
Město Žacléř
Nadace Český hudební fond,
TK OBALY s.r.o.,
Antonín Krbílek,
MAARA&CO s.r.o.,
Otesánek s.r.o.
Noviny LT - inzertní týdeník


[ www.kph-zacler.cz 2011  www.maara.net ]

kontakty:
p. Jiří Jirásek
info@kph-zacler.cz


adresa:
KPH - ZUŠ Žacléř
Hudební 308
542 01 Žacléř
tel.: 499 776 350