9. února 2011
sál ZUŠ Žacléř


Duo Teres

Lucia Kopsová
housle
a
Tomáš Honěk
kytara

Program: 

G. Ph. Telemann, J. S. Bach, N. Paganini,
N. Milstein, A. Tučapský, A. Piazzolla


Duo Teres vzniklo v roce 2007 na JAMU v Brně pod vedením odb. as. MgA. Miloše Vacka, primária Janáčkova kvarteta, u kterého oba hráči studovali komorní hru. V repertoáru dua jsou zastoupena díla od období baroka až po hudbu 20. století. Jeho snahou je interpretovat originální díla pro housle a kytaru s akcentem na díla soudobých českých i zahraničních autorů. Navazují tak na bohatou tradici houslistů a kytaristů 19. století, kdy jejich spojení bylo často vyhledávané.

V roce 2008 bylo Duo Teres vybráno radou KPH Českého hudebního fondu na Listinu mladých umělců, v roce 2009 získalo 1. cenu na mezinárodní soutěži Concorso di chitarra classica Enrico Mercatali v Gorizii (Itálie) a 1. cenu a diplom absolutního vítěze na mezinárodní soutěži Karla Ditterse ve Vidnavě (ČR). Své interpretační umění zdokonalovali v mistrovských třídách renomovaných pedagogů a umělců jako např. Alexis Muzourakis, Marco Socías ad.

Duo Teres pravidelně koncertuje nejen v České republice, ale i v zahraničí a díky znovuobjevovanému, kdysi tradičnímu nástrojovému spojení a zajímavosti repertoáru se těší přízni širokého publika.

Lucia Kopsová (*1986), slovenská houslistka, studovala na konzervatoři v Bratislavě nejprve jako mimořádná žákyně (1997-2001) a potom jako řádná posluchačka (2001?2005) ve třídě Doc. Mgr. art. Márie Karlíkové, ArtD. V roce 2010, pod vedením prof. MgA. Františka Novotného, úspěšně ukončila magisterské studium na JAMU v Brně.

Absolvovala mistrovské kurzy u Jindřicha Pazdery, Václava Hudečka, Františka Novotného, Františka Töröka, Juraje Čižmaroviče, Bohumila Kotmela, Semiona Yarosheviche, Eszter Perényi, Bohuslava Matouška a Michala Grabarczyka.

Upozornila na sebe již jako studentka konzervatoře a to získáním řady ocenění na různých soutěžích.
1998: 3. cena mezinárodní soutěž v Dolnom Kubíně
1999: 2. cena mezinárodní soutěž v Dolnom Kubíně
2000: 1. cena mezinárodní soutěž v Dolnom Kubíně, Cenu Mladé hodnotící rady a Cenu primátora města Dolný Kubín
2002: semifinalistka česko-slovenské soutěže Talent roku
2002: čestné uznání Kociánova houslová soutěž v Ústí nad Orlicí
2002: 1. cena soutěž studentů slovenských konzervatoří
2004: 1. cena soutěž studentů slovenských konzervatoří
2004: 1. cena soutěž Josefa Muziky v Nové Pace

Po nastoupení studia na JAMU v Brně (2005) pokračovala ve svých úspěších.
2006: 2. cena mezinárodní soutěž Beethovenův Hradec
2007: 2. cena mezinárodní soutěž Leoše Janáčka
a Cenu za nejlepší interpretaci houslového koncertu Antonína Dvořáka
2009: 3. cena mezinárodní soutěž Beethovenův Hradec
2010: získala stipendium firmy Yamaha

V uplynulých letech absolvovala bohatou koncertní činnost na domácích i zahraničních pódiích, účinkovala i na mnoha festivalech.

Jako sólistka spoluúčinkovala s orchestrem Slovenské filharmonie, Slovenského rozhlasu, Slovenským komorním orchestrem Bohdana Warchala, orchestrem Capella Istropolitana, komorním souborem Archi di Slovakia, orchestrem Slezského divadla Opava, Moravskou filharmonií Olomouc, Státní filharmonií Košice a s Filharmonií Brno.

Spolupracovala s Komorním sborem Konzervatoře v Bratislavě, se kterým absolvovala turné po USA. Koncertovala v různých městech Slovenska, v České republice, Maďarsku, Rakousku, Slovinsku, Německu, Holandsku, Švédsku a Irsku.

V dubnu 2006 se zúčastnila projektu Evropského mládežnického komorního orchestru v rakouském Grazu, který vedl člen Vídeňské filharmonie, houslista René Staar. V létě 2006 absolvovala měsíční turné po státech Evropské unie, jako členka Mládežnického orchestru EU, který dirigoval Vladimír Ashkenazy a Andrej Boreyko.

Uskutečnila nahrávky pro SRo (záznam z koncertů ze Slovenského rozhlasu, nahrávky pro soutěž New Talent).

Tomáš Honěk (* 1985), český kytarista, začal hrát v deseti letech na ZUŠ v Semilech. Od roku 2000 studoval na konzervatoři v Pardubicích u prof. Stanislava Juřici. Již v roce 2004, po ukončení čtvrtého ročníku, paralelně pokračoval na Hudební fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně pod vedením prof. Martina Myslivečka a doc. Mgr. Vladislava Bláhy, ArtD. V roce 2006 dokončil studia na Konzervatoři v Pardubicích a v roce 2010 pak úspěšně složil státní zkoušku magisterského studia na JAMU v Brně.

Během svého studia absolvoval různé festivaly a interpretační kurzy renomovaných kytaristů a pedagogů (Mikulov, Vídeň, Koblenz, Split, Bělehrad, atd.), kde studoval v mistrovských třídách Aniela Desideria, Costase Cotsiolise, Zorana Dukiće, Pabla Márqueze, Leo Brouwera, Marca Sociase, Paola Pegorara a dalších.

Je držitelem několika národních i mezinárodních ocenění.
1999: 1. cena ústřední kolo celostátní soutěže ZUŠ v Opavě
2000: 3. cena Mezinárodní bienále Kutná Hora
2002: 1. cena Soutěž konzervatoří České republiky
2002: finalista Mezinárodního bienále Kutná Hora
2002: čestné uznání mezinárodní soutěž Mladí gitaristi Dolný Kubín (SR)
2003: 3. cenu mezinárodní soutěž Guitarart festival Belgrade (Srbsko)
Za rok 2002 a 2003 mu byla udělena cena "Nejlepší student města Pardubic" od primátora města Pardubice.

Mimo sólové hry se Tomáš věnuje i komorní hře ve spojení s různými nástroji jako houslemi, violou, kytarou nebo cembalem.

 

  


Další infornace naleznete na:

www.duoteres.com


Koncerty KPH podporuje:
Město Žacléř
Nadace Český hudební fond,
TK OBALY s.r.o.,
Antonín Krbílek,
MAARA&CO s.r.o.,
Otesánek s.r.o.
Noviny LT - inzertní týdeník


[ www.kph-zacler.cz 2011  www.maara.net ]

kontakty:
p. Jiří Jirásek
info@kph-zacler.cz


adresa:
KPH - ZUŠ Žacléř
Hudební 308
542 01 Žacléř
tel.: 499 776 350