středa 8. února 2012
v 19.00 hodin - sál ZUŠ Žacléř


Jiří Bárta - violoncello
Jan Čech - klavír

Program vystoupení: 

Ludwig van Beethoven (1770-1827):
Dvanáct variací na téma z Händelova "Judas Maccabaeus", WoO 45
pro violoncello a klavír
- - -

Ludwig van Beethoven
Sonata in D Dur, Op.102. Nr.2
pro violoncello a klavír
I. Allegro con brio
II. Adagio con moto sentimento d?affetto
III. Allegro fugato

- - - přestávka - - -

Zoltán Kodály (1882-1967):
Sonáta pro violoncello a klavír Op. 4
I. Fantasia. Adagio di molto
II. Allegro con spirito
- - -

Anton Rubinstein (1829-1894):
Sonáta pro violoncello a klavír Nr. 1 op. 18
I. Allegro moderato
II. Moderato assai
III. Moderato
- - -


Vstupné: 90,- / 40,-
členové KPH 54,- / 20,-

Předprodej v ZUŠ od 30. 1. 2012, tel.: 499 776 350


Jiří Bárta - iniciátor, dramaturg a spoluzakladatel Mezinárodního festivalu komorní hudby v Kutné Hoře, patří již od 90. let ke špičce violoncellistů své generace. V rámci své rozsáhlé koncertní činnosti vystupuje s orchestry jako jsou Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Pražští symfonikové, Royal Philhramonic Orchestra London, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic nebo Berliner Symphoniker s dirigenty jako jsou Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit,Libor Pešek, Gennadij Rozhdestvenski nebo Maxim Šostakovič. Je pravidelně zván na festivaly a pódia v Evropě, v obou Amerikách, Ásii i Austrálii.

Jiří Bárta je nadšený propagátor soudobé hudby, spolupracoval mj. s Petrem Ebenem a Markem Kopelentem, z mladší generace pak s Pavlem Zemkem, Martinem Smolkou či Ondřejem Kukalem. Mnoho skladeb, často pro něj napsaných, uvedl v české nebo světové premiéře. Neváhá znovuobjevovat i skladby méně známých skladatelů 19. století, prakticky se zajímá i o autentickou interpretaci staré hudby,vášnivě se věnuje komorní hudbě.

Bártovy četné nahrávky u firmy Supraphon byly mnohokrát oceněny, mj. Cenou Harmonie, Grammophone Editor's Choice, Klassik Heute Empfehlung . Kromě Supraphonu Jiří Bárta natáčel i pro firmu Lotos, Deutsche Gramophon a v poslední době pro londýnský Hyperion. Jeho diskografie zahrnuje mj. Bachovy suity, Šostakovičovy koncerty, ale i Foerstrův koncert nebo Rubinsteinovy sonáty. Jiří Bárta je držitelem ceny Hammer Rostropovich Award v Los Angeles (1991) a Europäische Förderpreis für Musik v Drážďanech (1991). Studoval v Praze u Josefa Chuchra, v Kolíně n. Rýnem u Borise Pergamenschikowa a v Los Angeles u Eleonore Schoenfeld.

 

Jan Čech se hře na klavír začal učit u Jany Diatkové, pokračoval u profesora Ilji Hurníka na pražské Státní konzervatoři. Další studia absolvoval na pražské AMU ve třídě profesora Petera Toperczera. V roce 1996 získal Mistrovský diplom (Meisterklasse) u profesora Karla-Hermanna Mrongoviuse na Staatliche Hochschule für Musik v Mnichově. Zúčastnil se mistrovských kurzů u Eugena Indjice v Piešťanech, Olega Maisenberga v Cornwallu (Velká Británie) a Bruno Leonardo Gelbera v Mnichově. Je laureátem mnoha klavírních soutěží, např. Beethovenovy soutěže v Hradci nad Moravicí (1983, 1986), Chopinovy soutěže v Mariánských Lázních (1985) nebo mezinárodních soutěží "Citta di Marsala" a "Citta di Senigallia" v Itálii (1989, 1990).

Jan Čech vystupuje s českými i zahraničními orchestry a koncertuje jako sólista a vyhledávaný komorní hráč v mnoha zemích Evropy, Asie a Afriky. Spolupracuje mj. s Jiřím Bártou, Danielem Müller-Schottem, Josefem Sukem, Konradem Jarnottem a se Škampovým kvartetem. Vystoupil např. v londýnské Wigmore Hall, ve Velkém sále Casina v Basileji, Théatre du Chatelet v Paříži ci na festivalu Schleswig-Holstein v Německu. Společně s Jiřím Bártou a s Danielem Müller-Schottem vytvořil několik CD nahrávek a mnoho snímků pro rozhlas a televizi.

O klavíristovi napsal list Süddeutsche Zeitung: "...velkolepý, v nejhlubším slova smyslu strhující výkon. Čech je pravý umělec, který suverénně zvládá i ty nejobtížnější pasáže, a přitom jim dokáže vtisknout ten nejjemnější výraz ..."

Od roku 1996 žije Jan Čech v Mnichově, kde působí jako docent klavírní hry na tamní Vysoké hudební škole.


Další infornace naleznete na:

www.jiribarta.cz

www.supraphon.cz

www.muzikus.cz


Koncerty KPH podporuje:
Město Žacléř
Nadace Český hudební fond,
TK OBALY s.r.o.,
Antonín Krbílek,
MAARA&CO s.r.o.,
Otesánek s.r.o.
Noviny LT - inzertní týdeník


[ www.kph-zacler.cz 2012  www.maara.net ]

kontakty:
p. Jiří Jirásek
info@kph-zacler.cz


adresa:
KPH - ZUŠ Žacléř
Hudební 308
542 01 Žacléř
tel.: 499 776 350