Mimořádný koncert sezóny:

Marina Domashenko
mezzosoprán
a
Irina Fojtíková - Kondratěnko
klavír

Program: Písně a árie ruských a světových skladatelů


pátek 24. února 2012
v 19 hodin sál ZUŠ,

Vstupné: 90,- / 40,-
členové KPH 54,- / 20,-

Předprodej v ZUŠ od 30. 1. 2012, tel.: 499 776 350


Za mimořádné vystoupení
světové mezzosopranistky Mariny Domashenko
v sále ZUŠ v Žacléři vděčíme
profesorce Irině Fojtíkové-Kondratěnko,
která si tradici žacléřských koncertů oblíbila
a zpěvačku doprovodí hrou na klavír.


Mezzosopranistka Marina Domashenko se narodila v Rusku, vystudovala klavírní hru a dirigování na Kemerovo institutu umění a operní zpěv na Uralské státní konservatoři.

V listopadu roku 2002 v USA, Marina Domashenko získala zvláštní cenu THE DIVA.

V roce 2005 ziskala cenu GRAMMY: Best Opera Recording.

V Evropě debutovala roku 1998 v Praze (Olga, Evžen Oněgin).

Americký debut se odehrál v sanfranciské opeře (Dalila, Samson a Dalila) v rámci Gala programu 2000, ve kterém vystupovala s Placidem Domingo.

Mezi její dosavadní nejvýznamnější role patří hlavní role Carmen (Carmen) v newyorské Metropolitní opeře, ve veronské Aréně, v Berlínské státní opeře - dirigent D. Barenboim, v sanfranciské opeře, Filadelfské operní společností, japonské turné s pražským Národním divadlem, v norské Národní opeře, v Amfiteatro Romano di Cagliari; jako Dalila (Samson a Dalila) v newyorské Metropolitní opeře; jako Adalgisa (Norma) v Berlínské státní opeře; jako Maddalena (Rigolleto) v newyorské Metropolitní opeře; jako Fenena (Nabucco) v newyorské Metropolitní opeře, ve Vídeňské Státní opeře a v Deutsche Oper Berlin; jako Paulina (Piková dáma) v pařížské Opera-Bastille, v barcelonském Gran Teatre del Liceu, v Teatro Comunale v Boloni, v brusselské La Monnaie; jako princ Orlofsky (Netopýr) a jako Olga (Evžen Oněgin) v pařížské Opera-Bastille; a jako Dorabella (Cosi fan tutte) v pražském Národním divadle.

Na koncertním podiu vystupovala v Saint-Saensově Samsonovi a Dalile (Dalila), ve Verdiho Falstaffovi (Meg Page) a v Janáčkově Glagolské mši s Londýnským symfonickým orchestrem pod taktovkou Sira C.Davise v Barbican Hall v Londýně a v New Yorkss Lincoln Center; v Chačaturjanově Ódě na radost (první provedeni v USA) v Carnegie Hall v New Yorku; v Musorgského Písně a tance smrti s New York Philharmonic pod taktovkou R.Chailly v Avery Fisher Hall v New Yorku; v Alexandru Něvském Prokofjeva v benátské La Fenice, v Berlíně, Lisabonu a Aténách; v Rossiniho Stab at Mater na Mezinárodním festivalu v Montpellieru; na galakoncertu s Placidem Domingem na Rudém náměstí v Moskvě; v Lisztově Kristusovi pod vedením dirigenta E.Světlanova na pařížské rozhlasové stanici Radio France International. Vystupovala též jako sólistka v recitálech v Řecku, ve Francii a v Rusku.

Její diskografie zahrnuje DVD Carmen (režie F.Zeffirelli, Arena di Verona); sólové CD Mezzo-soprano Opera Arias; A.Arenského Raffaello;  P.I.Čajkovského Pikovou dámu; Verdiho Falstaffa; S.Prokofjevova Hamleta, Borise Godunova, Alexsandra Něvského; a album vydané u příležitosti stého výročí narození A.Chačaturjana Óda na radost, Kantáta.


Foto: Marina Domashenko - hlavní role Carmen, San Diego Opera, 2006


a foto Carmen s Rolandem Villazonem (Don José), Berlin State Opera 2006 - Paris Chatelet 2007

Další info a audio/video ukázky: www.en.wikipedia.org, www.classicsonline.com
Nabucco - árie: Oh dischiuso é il firmamento! ,
Carmen - duety: s Placidem Domingo - s Andreau Bocellim - s Rolandem Villazónem 


Profesorka Irina Fojtíková-Kondratěnko je lotyšského původu, absolvovala s vyznamenáním státní Akademii muzických umění a také aspiranturu v Petrohradě.
Stala se nejen významnou českou, ale i světovou mimořádně všestrannou osobností.

Vystupuje jako sólistka - díky své perfektní znalosti různých hudebních stylů, vysoké muzikálnosti a bezpečnému orientování se v pěvecké technice, byla často zvána na pěvecké mezinárodní soutěže (např. Barcelona, Perpignan, Marcelle, Vercelli, Milano, Drážďany, Tokio, Kodaň, atd.).

Učinkuje také s našimi i zahraničními orchestry (Francie, Německo, Argentina, Brazilie, Taiwan, Japonsko, Itálie, Belgie atd.).

A je vyhledávanou partnerkou pro komorní koncerty a pěvecké recitály takových osobností jako jsou José Cura, Marina Domašenko, Eva Randová, Anda-Louse Bogza, Sharon Kam, Josef Suk, Ludmila Peterková, Natálie Melnik atd.

Na jejím širokém repertoáru jsou stěžejní díla J. S. Bacha, L. van Beethovena, W. A. Mozarta, C. Francka, F. Chopina, F. Liszta, P. I. Čajkovského, M. P. Musorgského, S. Rachmaninova a dalších skladatelů různých stylových období.

Kromě své koncertní činnosti se Irina Fojtíková-Kondratěnko intenzivně věnuje pedagogické práci, za kterou sklízí v ČR i v zahraniční mimořádné úspěchy. Je vedoucí klavírního oddělení na Konzervatoři a Vyšší odborné škole J. Ježka a též vyučuje na Hudebním gymnáziu hlavního města Prahy.
Jen od června do října roků 2011 získala se svými žáky 25 prvních cen na mezinárodních soutěžích v Itálii, Rakousku, Německu, Maďarsku. Na každé z těchto soutěží její žáci získali absolutní vítězství a speciální ceny. Irina Fojtíková-Kondratěnko, pak ceny nejlepšího kantora.

Jako profesorka klavíru je zvána ke spolupráci na "Mezinárodní akademie komorní hudby", "Master Classy" a jako členka porot významných soutěží v České republice i v zahraničí.
Je laureátkou národních a mezinárodních soutěží, je držitelkou "Evropské Ceny Gustava Mahlera" (Evropská unie umění, 2004), mezinárodní "Ceny tisku" a řady významných pedagogických oceněni.
Byla vyhlášena "Ženou roku" v oblasti umění a kultury.
Stala se uměleckou ředitelkou festivalu "Krumlovské recitály".

Z diskografie připomeňme spolupráci na CD José Cury. Společné CD s klarinetistkou Ludmilu Peterkovou, Dále spolupráci na CD Natálie Melnik, tentokrát jako vocal asssistant. A také společné CD se sólistkou Metropolitní opery Marinou Domašenko (písně P. I. Čajkovského a S. Rachmaninova).

    
Foto zesólového vystoupení v Žacléři v dubnu 2009,
a foto s Ludmilou Peterkovou ze společného vystoupení v Žacléři v lednu 2008.


Mediální partner koncertu:


Koncerty KPH podporuje:
Město Žacléř
Nadace Český hudební fond,
TK OBALY s.r.o.,
Antonín Krbílek,
Otesánek s.r.o.
MAARA&CO s.r.o.,
Noviny LT - inzertní týdeník


Rodinný penzion Chata U Krakonoše


Skiareál Žacléř - Prkenný Důl Arrakis s.r.o.


Milan Melesík - stavební práce


BRET CZ, a.s.


 

[ www.kph-zacler.cz 2012 www.maara.net ]

kontakty:
p. Jiří Jirásek
info@kph-zacler.cz


adresa:
KPH - ZUŠ Žacléř
Hudební 308
542 01 Žacléř
tel.: 499 776 350