... z archívu 2012-13:

čtvrtek 6. prosince 2012
v 19.00 hodin - sál ZUŠ Žacléř


Jitka Hosprová
viola
a

Monika Knoblochová
cembalo


Program vystoupení:
 - - -

Marin Marais:
Suite in D
 - - -

Zdeněk Lukáš:
Meditace - Rondo pro violu a cembalo op. 128
 - - -

Antoine Forqueray:
Piéces de clavecin
(výběr)
 - - -

Marin Marais:
Pět francouzských tanců

- přestávka -

Jiří Teml:
Meditace a rozkoše pro violu a cembalo
- - -

Henry Wieuxtemps:
Apriccio c moll pro violu solo
- - -

Johann Sebastian Bach:
Sonáta g moll BWV 1029 pro violu a cembalo

- - -


Jitka Hosprová ztělesňuje dynamické pojetí klasické hudby.

V sedmi letech se začala věnovat hře na housle, v r. 1989 byla přijata na Konzervatoř v Plzni, kde již studovala hru na violu u Jana Motlíka. V této době zvítězila v Mezinárodní interpretační soutěži O cenu Beethovenova Hradce. Poté pokračovala ve studiu na AMU v Praze, kde absolvovala u doc. Jana Pěrušky. Získala stipendium na mistrovské kurzy v rakouském Semmeringu a působila jako koncertní mistr skupiny viol v mezinárodním orchestru Die Junge Ostereichische Philharmonie, během studií reprezentovala fakultu na mezinárodním setkání v Grazu a zvítězila v konkurzu na festival komorní hudby rozhlasové stanice Suddeutscher Rundfung. Od roku 1998 byla členkou Bennewitzova kvarteta, se kterým koncertovala u nás i v zahraničí, spolupráce byla završena natočením CD. V r. 2000 začíná spolupráce s vydavatelstvím Arco Diva, o rok později zde vydává první sólové CD Rhapsody, postupně vznikají i další (sólové, s orchestry i komorní).

V r. 2005 debutovala v USA. Na základě úspěchu této cesty začíná spolupráce s významnou newyorskou agenturou Hunstein Artists. V následující sezóně je již představena americkému publiku na recitálech i jako sólistka s orchestry (např. French Chamber Orchestra) ve Washingtonu a New Yorku.

Jitka Hosprová je nejen vyhledávanou sólistkou, ale též komorní hráčkou. Jako host vystupuje s předními českými kvartety i spolupracuje s řadou našich i zahraničních významných osobností a je součástí ansámblů, se kterými také vydává řadu CD (např. trio Siraels, Bohemia Luxemburg trio, Štefan Margita, duo Morpheus atd.). Jako sólistka se představila na řadě světových hudebních festivalů u nás i v zahraničí (Hudební fórum Hradec Králové, Moravský Podzim, Pražské hudební slavnosti, Pražský podzim, Smetanova Litomyšl, Sofie, Varna, Tunis, Drážďany, Metz, Paříž, Itálie, Francie, Chile, New York apod.). Vystupuje i s prestižními českými i světovými orchestry (Vídeňský rozhlasový orchestr ORF, Orchestre national de Lorrain, Orchestre de Pau, Belgická filharmonie, France chamber orchestra, Orchestre Anthenor Rome, Camerata Adres Bello Chile atd.). Pro český a francouzský rozhlas uskutečnila desítky nahrávek a live koncertů, na svém kontě má řadu českých i světových premiér skladeb pro violu.

Hraje na italský nástroj Andrea Postacchini z r. 1856 a český nástroj (model Amati 1615) Petra Zdražila z r. 2010.


Monika Knoblochová, interpretka vynikajících uměleckých a technických kvalit, zanícená vyznavačka autentické interpretace barokní hudby a současně renomovaná interpretka soudobé hudby, účastnice mnoha mistrovských kurzů v celé Evropě, držitelka řady prestižních interpretačních ocenění, je jedním z nejvýraznějších objevů mladé generace.

Po absolvování Konzervatoře v Praze studovala cembalo na pražské AMU ve třídě Giedré Lukšaité - Mrázkové s konzultacemi u Zuzany Růžičkové. Dále studovala Dresdner Akademie für alte Musik, Hochschule für Musik v Kolíně nad Rýnem, dále stipendia na Královské konzervatoři v Den Haagu a absolutorium Hochschule für Musik und Treater v Mnichově.

Je držitelka mnohých ocenění i umístění v soutěžích (3. cena a laureát Pražské jaro, Cena Nadace B. Martinů, prestižní Davidoff Prix, 3. cena a laureát na "16. Grosser Förderpreiswettbewerb" v Mnichově, Cena Společnosti B. Martinů). Nahrála také řadu CD, která byla oceněna mezinárodní kritikou (4 Diapasons d'Or, 10 Jokers a CD měsíce časopisu Crescendo, Le Monde dela Musique apod.).

Vystupuje sólově i jako komorní hráčka doma i v zahraničí (Německo, Rakousko, Belgie, Francie, Polsko atd.), je členkou souborů Duo seraphim, Collegium Marianum, Resonance.

Rozsáhlý repertoár zahrnuje autentické interpretace staré hudby přes klasiku až po soudobou hudbu. Premiérovala řadu soudobých skladeb, mnohé nahrála pro Český rozhlas. Každoročně vede cembalovou třídu na Letní škole staré hudby v Rajnochovicích a Akademii staré hudby při Masarykově univerzitě v Brně.


Koncerty KPH podporuje:
Město Žacléř
Nadace Český hudební fond,
TK OBALY s.r.o.,
Antonín Krbílek,
MAARA&CO s.r.o.,
Otesánek s.r.o.
Noviny LT - inzertní týdeník

- - -
Mediálním partnerem 12. koncertní sezóny:
Český rozhlas Hradec Králové


[ www.kph-zacler.cz 2012  www.maara.net ]

kontakty:
p. Jiří Jirásek
info@kph-zacler.cz


adresa:
KPH - ZUŠ Žacléř
Hudební 308
542 01 Žacléř
tel.: 499 776 350