... z archívu 2012-13:

středa 20. února 2013
v 19.00 hodin - sál ZUŠ Žacléř


Josef Špaček
housle
a

Miroslav Sekera
klavír


Program vystoupení:
- - -

J. S. Bach:
Partita č. 1 h moll
Allemanda, Double
Corrente, Double
Sarabande, Double
Tempo di Borea, Double
- - -

E. Ysaye:
Sonata č. 2, op. 27
Obsession, Prelude
Malinconia
Danse des ombres
Les furies


--- přestávka ---

M. Ravel:
Tzigane
- - -

J. Suk:
Píseň Lásky
- - -

A. Dvořák:
Mazurek
- - -

B. Smetana:
Z domoviny
- - -

 

Josef Špaček (1986) patří mezi absolutní špičku dnešní mladé generace houslistů. Hře na housle se věnuje od 6 let, již po prvním ročníku na pražské konzervatoři byl přijat na prestižní Curtis Institute ve Philadelphii, kde studoval u nejvýznamějších pedagogů Idy Kavafiana, Shmuela Ashkenasiho a Jaimeho Lareda, poté pokračoval na Juilliard School v New Yorku u Itzhaka Perlmana. Po návratu v r. 2011 se stal koncertním mistrem České filharmonie (jedním z nejmladších v historii) a tuto prestižní roli kombinuje se sólovou kariérou.

Již od 13 let se zúčastňoval kurzů pod vedením S.  Shippse, R. Ricciho, M. Vítka, V. Hudečka a B. Matouška. V r. 1999 se stal absolutním vítězem mezinárodní Kociánovy houslové soutěže, v r. 2008 získal třetí místo a cenu poroty mladých v mezinárodní soutěži Carla Nielsena v Dánsku, o rok později zvítězil v mezinárodní houslové soutěži Michaela Hilla na Novém Zélandu a v loňském roce se stal laureátem světové houslové soutěže Královny Alžběty v Bruselu, která je považována za největší a nejnáročnější světovou soutěž (do finále se dostal jako první Čech v historii).

Jako sólista vystupuje na prestižních pódiích s orchestry v Evropě, USA, Asii i na Novém Zélandě. Mimo jiné účinkoval s Philadelphia Orchestra, Českou filharmonií, Pražskou komorní filharmonií, Brněnskou filharmonií, Auckland Philharmonia Orchestra, Kansas City Symphony, Queensland Symphony Orchestra, Ruským komorním orchestrem St. Petersburg, komorním orchestrem Berg, Barocco sempre giovane atd. a spolupracoval s dirigenty jako jsou J. Bělohlávek, Ch. Eschenbach, M. Honeck, J. DePreist, A. Fisch, R. Goodman, J. Hrůša, E. Inbal, E. Aadland, R. Milanov atd.

Josef Špaček je častým hostem prestižních hudebních festivalů po celém světě. V r. 2006 vydal své debutové CD s uceleným kompletem šesti Ysayových sonát pro sólové housle. 

  


Miroslav Sekera (1975) patří k výrazným osobnostem naší mladé klavírní generace. Jeho hra se vyznačuje smyslem pro barvu a jedinečností projevu.

V roce 2002 se stal vítězem mezinárodní soutěže J. Brahmse v rakouském Portschachu. Již předtím získal ocenění v mnoha významných soutěžích u nás i v zahraničí (soutěž F. Chopina v Mariánských Lázních, soutěž HAMU (Stipendium firmy YAMAHA),  mezinárodní soutěž v Gaillardu ve Francii).

Hře na klavír se věnuje od tří let, kdy jeho nevšední talent objevila vynikající pedagožka profesorka Zdena Janžurová. Současně s klavírem započal studium hry na housle. Díky své všestrannosti byl vybrán do role malého Mozarta v oskarovém filmu "Amadeus" režiséra Miloše Formana. Hře na oba nástroje se věnoval až do svého přijetí na Pražskou konzervatoř, kde se rozhodl pouze pro studium hry na klavír u prof. Evy Boguniové). Po celou dobu též navštěvoval třídu prof. Martina Ballýho. Dále pokračoval na Hudební fakultě AMU v Praze u docenta Miroslava Langera. Studium dokončil v roce 1999 jako nejúspěšnější student.

V roce 2006 mu bylo vydáno sólové CD firmou Multisonic za podpory Nadace Českého  hudebního fondu. Pro soudobého bostonského hudebního skladatele Josepha Summera nahrál v USA dvě CD,  které vydala nahrávací společnost Albany records.

Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem.  Koncertuje v České republice i v zahraničí.

 

 

 


Koncerty KPH podporuje:
Město Žacléř
Nadace Český hudební fond,
TK OBALY s.r.o.,
Antonín Krbílek,
MAARA&CO s.r.o.,
Otesánek s.r.o.
Noviny LT - inzertní týdeník

- - -
Mediálním partnerem 12. koncertní sezóny:
Český rozhlas Hradec Králové


[ www.kph-zacler.cz 2013  www.maara.net ]

kontakty:
p. Jiří Jirásek
info@kph-zacler.cz


adresa:
KPH - ZUŠ Žacléř
Hudební 308
542 01 Žacléř
tel.: 499 776 350