... z archívu 2013-14:

čtvrtek 28. listopadu 2013
v 19.00 hodin v sále ZUŠ Žacléř


Trio Jadin

Andrea Vavrušová - klavír
Hana Baboráková - violoncello
Radek Baborák - lesní roh

Program vystoupení: 

Luis Emmanuel Jadin:
Trio č.1 Es dur pro lesní roh, violoncello a klavír
Moderato
Andante
Allegro
- - -
Claude Debussy:
Sonáta pro violoncello a klavír
Prologue
Sérénade et Final
Final
- - -
Paul Dukas:
Villanelle pro lesní roh a klavír
- - -
- - - přestávka - - -
- - -
Robert Kelly:
Introduction ana Dialoque op. 20
pro lesní roh, violoncello a klavír
- - -
Charles Koechlin:
Fantasie du Saint Hebert
pro solový lesní roh

Appel
Nocturne
La chasse Final
- - -
Ludwig van Beethoven:
Fünf Variationen über ,,RULE BRITANNIA?
pro klavír, lesní roh a violoncello

(adaptace Jan Kučera)
- - -


Trio Jadin - trio violoncella, lesního rohu a klavíru může působit na první poslech neobvykle a nečekaně. Symbolicky jsme do názvu nového souboru zvolili jméno francouzského skladatele Louise Emmanuela Jadina (1768-1853), který zůstává osamoceným autorem pro toto nástrojové uskupení. Další originální skladby najdeme až ve dvacátém století, ale i tak zůstávají spíše kuriozitou. Proto obohacujeme repertoár úpravami děl Beethovenových, tak jak i on sám činil u celé řady svých komorních skladeb. Do budoucnosti budeme spolupracovat se soudobými skladateli a vyzveme je k originálním kompozicím pro Trio Jadin.

Andrea Vavrušová začala hrát na klavír v ZUŠ v Olomouci (L. Uhlířová), kde se zúčastnila mnoha soutěží, klavírních kurzů a koncertů (např. Prague Junior Note 2002: 1. cena  + cena B.Martinů,  celostátní kolo soutěže ZUŠ 2005: 2. místo, soutěž komorních souborů C. D. Dittersdorfa ve Vidnavě - 1. místo + titul absolutního vítěze klavírního tria). Také během studia na Pražské konzervatoři (E. Leichner, M. Rezek) získávala úspěchy na soutěžích (např. 3. cena na soutěži B. Martinů 2007 v Praze, 1. cena + titul absolutního vítěze na soutěži konzervatoří a hudebních gymnázií 2010 v Pardubicích, vítězství v soutěži YAMAHA 2011).

Vystupuje u nás i v zahraničí ( Itálie, Německo, Bělorusko), účastní se mistrovských kurzů (Summer Piano Courses of Prague conservatoire, Prague Music Performance, erasmus 2013, Universität für Musik und Darstellende Kunst Wien.

V současné době studuje na HAMU ve třídě M. Kasíka a věnuje se hře sólové, komorní i korepetici. Pedagogickou praxi získává v ZUŠ Marie Podvalové Praha. Kuriozitou Andrey Vavrušové je také role herečky - klavíristky v novém filmu J. Menzela ,,Donšajni".

Violoncellistka Hana Baboráková - Shabuová od svých 10 let sklízela úspěchy na mezinárodních soutěžích, jako např. Heranova soutěž, Beethovenův Hradec, Pražské jaro 2000: ocenění Gideona Kleina jako nejlepší český účastník soutěže.
Je absolventkou Pražské Konzervatoře (F. Pišinger), Akademie múzických umění v Praze (M. Petráš) a Hochschule für Musik v Mnichově (W. Nothas).

Po studiích získala roční angažmá v Bavorské státní opeře.

Jako členka komorních souborů Baborák ensemble, Pražští komorní sólisté a Česká Sinfonietta vystoupila na významných světových pódiích a festivalech jako Bílé noce v Petrohradu, Pražské Jaro, Smetanova Litomyšl, MFK Kutná Hora atd., spolu se členy Berlínské, Mnichovské a České Filharmonie realizovala řadu nahrávek pro Český rozhlas, Supraphon, Exton. Spolupracuje s orchestrem Eastern-West Divan.
Pedagogicky působí na ZUŠ v Praze 4.

Hornista Radek Baborák patří mezi nejvýraznější osobnosti mezinárodní hudební scény.
Pravidelně sólově koncertuje po celém světě s celou řadou světových orchestrů (Berlínská, Londýnská, Česká, Mnichovská, Petrohradská a Tokijská filharmonie, Bavorský rozhlas, Bamberští symfonikové, Orchestre National de Lyon, Bachakademie Stuttgart, Mozarteum Salzburg atd.), spolupracuje se špičkovými dirigenty a hudebníky.
Je hostem prestižních festivalů a jeho koncerty jsou přenášeny a natáčeny rozhlasovými a televizními stanicemi (ČT, Čro, BR, ARD, RTVE, NHK, EuroArts atd.).
Je vítězem mnoha mezinárodních soutěží a držitel prestižních ocenění (Concertino Praga, Pražské jaro, rozhlasová soutěž UNESCO, Ženevská soutěž, soutěž ARD Mnichov, soutěž Markneukirchen, Grammy Classic Avard, cena Davidoff, Mostly Classic Avard atd.). Rozsáhlá diskografie zahrnuje ceněné nahrávky u předních vydavatelství (EMI, Sony, Exton, Cryston, Suprafon, ArteNova). Je zakládajícím členem mnoha komorních souborů (Aflatus Quintet, Baborák Ensemble, Česká sinfonietta, Český hornový sbor).
Jeho repertoir obsahuje prakticky celé dílo pro lesní roh, od barokních koncertů až po soudobé skladby jemu dedikované.

Na lesní roh hraje již od osmi let (K. Křenek), od čtrnácti let studoval Pražskou konzervatoř (B. Tylšar), v osmnácti letech již zastával místo prvního hornisty České filharmonie. Po dvou letech odešel na post sólohornisty Mnichovské filharmonie. V letech 2003 - 2010 se stal sólohornistou Berlinských filharmoniků. Nyní vystupuje sólově i se svými komorními uskupeními po celém světě. Je také stále členem berlínského okteta a sólisticky vystupuje s Berlin Barock Solisten.

 

"...Baborák, to je prostě dokonalost! Když hraje, působí to, jakoby mu to šlo snad samo... pro me je to génius..."
Seiji Ozawa


Foto z vystoupení v Žacléři - 28.11.13:


Koncerty KPH podporuje:

Město Žacléř, Nadace Český hudební fond,
TK OBALY s.r.o. Trutnov, Antonín Krbílek, Otesánek s.r.o.
Jindřiška Matušíková, MAARA & CO s.r.o., Noviny LT - Inzertní týdeník
- - -
Pro 12. a 13. koncertní sezónu se stal mediálním partnerem:
Český rozhlas Hradec Králové


[ www.kph-zacler.cz 2013  www.maara.net ]

kontakty:
p. Jiří Jirásek
info@kph-zacler.cz


adresa:
KPH - ZUŠ Žacléř
Hudební 308
542 01 Žacléř
tel.: 499 776 350