... z archívu 2013-14:

středa 20. března 2014
v 19.00 hodin v sále ZUŠ Žacléř


Štěpán Rak

Program vystoupení: 

Ivan Jelínek, úprava Štěpán Rak:
Aria di Bohemia
(skladba pro sólové varhany ve virtuózním přepracování pro sólovou kytaru)
- - -

Štěpán Rak:
Píseň pro Davida
(věnováno biblickému králi Davidovi, který tóny své harfy léčil churavou duši krále Saula)
- - -

Štěpán Rak / anonym:
Dávné tance
(suita pro sólovou kytaru a lidský hlas inspirovaná loutnovou hudbou dávných mistrů)
- - -

Štěpán Rak:
Vůně podzimu
(pocta prof. Štěpánu Urbanovi z nového cyklu Chvála vůní)
- - -

Štěpán Rak:
Píseň pro Královnu
(věnováno anglické Královně Matce in memoriam)
- - -

Š. Rak:
Chvála čaje
(výběr z celovečerního pořadu věnovaného čajům z celého světa)
- - -


PROF. ŠTĚPÁN RAK

Světoznámý novozélandský kritik John Botton o Štěpánu Rakovi napsal:
"Ve světě klasické kytary jsou špatní kytaristé, průměrní kytaristé, dobří kytaristé, excelentní kytaristé a Štěpán Rak!"
- - -

Jedna z největších legend kytary 21. století, John W. Duarte (1919 - 2004) napsal o Štěpánu Rakovi:
"L. van Beethoven snil o kytaře jako o malém orchestru a tím, kdo jeho sen nejen naplnil, ale i překonal, je Štěpán Rak."
- - -

Životní a umělecká dráha Štěpána Raka (*8. 8. 1945) je podrobně zmapována v řadě encyklopedií, v rozhovorech pro naše i zahraniční televize, pro rozhlas i pro řadu novin. Připomeňme alespoň to nejpodstatnější z posledních let.

V roce 2000 byl Štěpán Rak jmenován historicky prvním vysokoškolským profesorem kytary České republiky. Titul mu udělil prezident Václav Havel.

V roce 2001 byl jako první kytarista na světě pozván k sólovému vystoupení na slavné moskevské konzervatoři P.I.Čajkovského. Ohlas koncertu, kterého se zúčastnily špičky ruského hudebního života, byl zcela mimořádný a vyústil v další pozvání. V témže roce vystoupil společně s Alfredem Strejčkem v Mexiku s koncertním projektem k poctě J.A. Komenského Vivat Comenius. Bylo to již čtvrté společné turné těchto umělců po americkém kontinentu.

V roce 2002 vystupuje Štěpán Rak opět na moskevské konzervatoři a na prestižním světovém festivalu Moskevský podzim. K třiasedmdesáti zemím, které do té doby se svou kytarou navštívil, přibylo v tomto roce ještě Japonsko.

V roce 2003 vychází společná kniha Jaroslavy Urbanové a Štěpána Raka Kytara, má láska. Je věnována velké osobnosti, zakladateli české kytarové školy, profesoru Štěpánu Urbanovi.

V únoru 2004 byl Štěpán Rak pozván na koncertní vystoupení jako první český kytarista do Číny. V divadle v Pekingu oslnil svým koncertem Chvála čaje. V březnu 2004 je hostem mezinárodního kytarového festivalu Světoví mistři kytary, který se konal v Kalifornii v USA, kde se s velikým ohlasem setkala Rakova celovečerní suita pro sólovou kytaru Dvacet tisíc mil pod mořem.

Během roku 2005 navštívil se svou kytarou řadu zemí i mnoho míst naší republiky v rámci oslav svého jubilea.

V listopadu 2006 byl Štěpán Rak obdarován světovým unikátem z díla sochaře Jana Řeřichy, kamennou kytarou. Tato kytara má zcela výjimečné rezonanční vlastnosti, které Štěpán Rak využívá ve svém projektu Kytaroterapie.

Koncem listopadu 2007 oslavil koncertem na HAMU spolu se svými absolventy čtvrtstoletí kytary, kterou v roce 1982 na HAMU založil. Významným okamžikem bylo vystoupení 4. 11. 2007 ve Florencii v Galerii Uffizi, kde společně s Alfredem Strejčkem provedli Komenského Obecnou poradu před obrazem Komenského od samotného Rembrandta. V prosinci pak došlo k vydání výběru z díla Komenského Obecné porady o nápravě věcí lidských, kterou oba umělci pokřtili.

Štěpán Rak je osobností, která si své posluchače podmaní intenzitou prožitku, interpretačním mistrovstvím a absolutním splynutím interpreta a skladatele v jedné osobě, s duší hudby.


Koncerty KPH podporuje:

Město Žacléř, Nadace Český hudební fond,
TK OBALY s.r.o. Trutnov, Antonín Krbílek, Otesánek s.r.o.
Jindřiška Matušíková, MAARA & CO s.r.o., Noviny LT - Inzertní týdeník
- - -
Pro 12. a 13. koncertní sezónu se stal mediálním partnerem:
Český rozhlas Hradec Králové


[ www.kph-zacler.cz 2014  www.maara.net ]

kontakty:
p. Jiří Jirásek
info@kph-zacler.cz


adresa:
KPH - ZUŠ Žacléř
Hudební 308
542 01 Žacléř
tel.: 499 776 350