středa 22. října 2014
v 19.00 hodin - sál ZUŠ Žacléř


Jan Adamus
hoboj, anglický roh
a
Květa Novotná
klavír


Program vystoupení: 

F. X. Richter, C. Besozzi, L. van Beethoven, F. Schubert, A. Pasculli

- - -


Umění Jana Adamuse zazářilo poprvé v Mezinárodní soutěži Pražského jara 1977, kde si interpret vydobyl první cenu a titul laureáta. Vítězství v této soutěži mu otevřelo cestu na koncertní pódia doma i v zahraničí. Jan Adamus spolupracoval s významnými umělci (Jiří Bělohlávek, Jiří Kout, Petr Altrichter, Vladimír Válek, Jiří Stárek, Václav Smetáček, Josef Špaček, Ildiko Raimondi a Küchl Quartett) a koncertoval ve významných hudebních centrech Evropy - Vídeň, Salzburg, Berlín, Mnichov, Amsterdam, Moskva atd.

S Josefem Sukem spoluúčinkoval v Bachově Dvojkoncertu na Pražském jaru 1985. V roce 1997 premiéroval na Pražském jaru "Concertino pro hoboj a malý orchestr" skladatele Jana Klusáka, za doprovodu Talichova komorního orchestru.

Jan Adamus objevil na zámku v Českém Krumlově hobojové koncerty Carlo Besozziho a v jeho podání, za doprovodu Pražského komorního orchestru, zazněl jeden z těchto koncertů na festivalu v Českém Krumlově.

V roce 1999 spolupracoval jako sólista s Filharmonickým komorním orchestrem z Mnichova (Philharmonisches Kammerorchester München) ve Španělském sále Pražského hradu.

Jan Adamus natočil několik hobojových koncertů ve spolupráci s dirigenty Jiřím Bělohlávkem (Kramář, Mozart) a Petrem Altrichtrem (Jírovec, Rejcha, Družecký). Pro firmu GZ Loděnice natočil Besozziho hobojové koncerty (spolu s Pražským komorním orchestrem) a "Barokní hobojové koncerty" (Vivaldi, Bach, Händel, Albinoni). V roce 1998 natočil doposud nejrozsáhlejší komplet hobojových koncertů (Haydn, Mozart, Kramář) s Komorními sólisty České filharmonie, pod taktovkou Vladimíra Válka.

V současnosti se Jan Adamus věnuje také dirigování. Studoval soukromě u Leoše Svárovského, profesora pražské AMU. Je také činný v oblasti organizování koncertů, v roce 2013 působil jako umělecký ředitel ?Festivalu Mitte Europa?.

Další info: www.adamusjan.eu


Květa Novotná

Na klavír začala hrát ve svých pěti letech. Již během studií na pražské Konzervatoři a AMU u prof. Františka Raucha získávala ceny na významných evropských soutěžích (Smetanův Hradec Králové, Mezinárodní soutěž Pražského jara, Bolzano, Neapol, Zwickau).

Velký význam měla pro ni účast na kurzech Gézy Andy v Curychu, kde získala jeho zvláštní cenu za interpretaci skladeb R. Schumanna. To ji později vedlo k realizaci nahrávek většiny Schumannových klavírních skladeb na CD. Nahrála také 2 CD s klavírními díly A. Dvořáka, díky čemuž je vyhledávanou interpretkou pro osobité zpracování děl těchto skladatelů. S velkým ohlasem se setkalo její CD Slavných klavírních přídavků. Pro Český rozhlas nahrála bezpočet skladeb jako sólistka i jako partnerka našich předních umělců.

Jako klavíristka spolu s hobojistou Janem Adamusem často doprovázela Josefa Suka na recitálech v České republice a v Rakousku, mj. na Salzburském hudebním festivalu. Tito tři umělci účinkovali společně i v triu na koncertech v České republice a v německy mluvících zemích. Byli zakládajícími členy komorního souboru ?Josef Suk Ensemble?.

Pedagogicky působila v letech 1977-1995 na pražské AMU a průběžně také na mistrovských kurzech ve Švédsku a Finsku. Od r. 1985 působí v Adamusově triu.

Díky její hluboké muzikálnosti, tónové kultuře a přirozené adaptabilitě je velmi žádanou spoluhráčkou při provádění různorodého koncertního i komorního repertoáru. S exponovanými party klavírní literatury vystupuje doma i v zahraničí (Skandinávie, Německo, Rakousko, Itálie, Švýcarsko, Francie aj.). Publikum si získává dokonalým soustředěním a citovou hloubkou projevu. Díky tomu zanechávají její výkony v posluchačích silný dojem.

 


Koncerty KPH podporuje:

Město Žacléř, Nadace Český hudební fond,
TK OBALY s.r.o. Trutnov, Antonín Krbílek, Otesánek s.r.o.
Jindřiška Matušíková, MAARA & CO s.r.o.
- - -
Pro 14. koncertní sezónu se stal mediálním partnerem:
Český rozhlas Hradec Králové

[ www.kph-zacler.cz 2014 www.maara.net ]

kontakty:
p. Jiří Jirásek
info@kph-zacler.cz


adresa:
KPH - ZUŠ Žacléř
Hudební 308
542 01 Žacléř
tel.: 499 776 350