čtvrtek 4. prosince 2014
v 19.00 hodin - sál ZUŠ Žacléř


Jiří Bárta
violoncello
a
Terezie Fialová
klavír

Program vystoupení:

- - -

Johann Sebastian Bach (1685-1750):
Suite No. 5 C moll, BWV 1011
Prelude
Allemande
Courante
Sarabande
Gavotte 1, 2
Gigue

- - -

Robert Schumann (1810-1856):
Koncert pro violoncello A moll op. 129
Nicht zu schnell ? Langsam - Sehr lebhaft

- - -
přestávka
- - -

Johann Sebastian Bach (1685-1750):
Suite No. 6 D dur, BWV 1012
Prelude
Allemande
Courante
Sarabande
Gavotte 1, 2
Gigue

- - -


Jiří Bárta - iniciátor, dramaturg a spoluzakladatel Mezinárodního festivalu komorní hudby v Kutné Hoře, patří již od 90. let ke špičce violoncellistů své generace. V rámci své rozsáhlé koncertní činnosti vystupuje s orchestry jako jsou Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, Pražská komorní filharmonie, Pražští symfonikové, Royal Philhramonic Orchestra London, Royal Scottish National Orchestra, Royal Liverpool Philharmonic nebo Berliner Symphoniker s dirigenty jako jsou Jiří Bělohlávek, Charles Dutoit,Libor Pešek, Gennadij Rozhdestvenski nebo Maxim Šostakovič. Je pravidelně zván na festivaly a pódia v Evropě, v obou Amerikách, Ásii i Austrálii.

Jiří Bárta je nadšený propagátor soudobé hudby, spolupracoval mj. s Petrem Ebenem a Markem Kopelentem, z mladší generace pak s Pavlem Zemkem, Martinem Smolkou či Ondřejem Kukalem. Mnoho skladeb, často pro něj napsaných, uvedl v české nebo světové premiéře. Neváhá znovuobjevovat i skladby méně známých skladatelů 19. století, prakticky se zajímá i o autentickou interpretaci staré hudby,vášnivě se věnuje komorní hudbě.

Bártovy četné nahrávky u firmy Supraphon byly mnohokrát oceněny, mj. Cenou Harmonie, Grammophone Editor's Choice, Klassik Heute Empfehlung . Kromě Supraphonu Jiří Bárta natáčel i pro firmu Lotos, Deutsche Gramophon a v poslední době pro londýnský Hyperion. Jeho diskografie zahrnuje mj. Bachovy suity, Šostakovičovy koncerty, ale i Foerstrův koncert nebo Rubinsteinovy sonáty. Jiří Bárta je držitelem ceny Hammer Rostropovich Award v Los Angeles (1991) a Europäische Förderpreis für Musik v Drážďanech (1991). Studoval v Praze u Josefa Chuchra, v Kolíně n. Rýnem u Borise Pergamenschikowa a v Los Angeles u Eleonore Schoenfeld.
Hraje na violoncello Dietmara Rexhausena (2012).

Další infornace naleznete na: www.jiribarta.cz


Terezie Fialová patří k nejtalentovanějším klavíristům nastupující generace. Přes své mládí je také uznávanou komorní partnerkou předních českých i zahraničních sólistů (J. Špaček, R: Patočka, M. Bačová, J. Bárta, S. Šaturová, C. Chapelle, E. Ruske, E. Tzikindelean ad.). Je absolventka konzervatoře v Brně (klavír, housle) a AMU v Praze (prof. Ivan Klánský) a Hochschule für Musik und Theater Hamburg (Niklas Schmidt). Absolvovala také studijní stáže na Hochschule für Musik Luzern, Hochschule für Musik Leipzig a mistrovské kurzy a masterclass (Reichenau, Weikersheim, Hamburg, Kalifornie, Verbier). Jako houslistka byla členkou mezinárodního orchestru mladých "The Young Sound Forum of Europe", Je členkou klavírního tria Eben trio, se kterým v r. 2012 zvítězila v mezinárodní soutěži "Concours de musique du Lyceum Club International de Suisse (Lausanne)", poté byla pozvána na prestižní Verbier Festival Academy 2013 (mj. zde provedla světovou premiéru klavírního kvartetu E. Nesbita).

Je laureátka mezinárodních soutěží (Janáčkova soutěž, Smetanovská soutěž, soutěž B. Martinů Praha, Val Tidone Itálie, M. Yudina v Petrohradě, Ch. Nennen Concours v Holandsku atd.). Je držitelkou ceny Anny Hostomské. Jako sólistka i s předními našimi i zahraničními orchestry vystoupila ve většině států Evropy, v USA a Japonsku. Je zvána na festivalová pódia jako Pražské jaro, Moravský podzim, Mezinárodní festival Kutná Hora a Český Krumlov, Dvořákova Praha, Hudební slavnosti Emy Destinové, Ellas Crean Madrid, Arte Sacro Madrid, Festival Mitte Europa, Sarajevská zima, Meclenburg Vorpomenn, Flaneries de Musicales Reim, Pau Cassals Festival, Washington Festival Newport Music Festival atd. Její nahrávky pro společnost Arcodiva vzbudily zaslouženou pozornost mezinárodní kritiky, získala také prestižní ocenění "Recording of the Month" a "IRR Outstanding".

Další infornace naleznete na: www.tereziefialova.czKoncerty KPH podporuje:

Město Žacléř, Nadace Český hudební fond,
TK OBALY s.r.o. Trutnov, Antonín Krbílek, Otesánek s.r.o.
Jindřiška Matušíková, MAARA & CO s.r.o.
- - -
Pro 14. koncertní sezónu se stal mediálním partnerem:
Český rozhlas Hradec Králové


[ www.kph-zacler.cz 2015  www.maara.net ]

kontakty:
p. Jiří Jirásek
info@kph-zacler.cz


adresa:
KPH - ZUŠ Žacléř
Hudební 308
542 01 Žacléř
tel.: 499 776 350