středa 10. února 2016
v 19.00 hodin - sál ZUŠ Žacléř


Cantarina clarinete

Dívčí klarinetové kvarteto ve složení:
Hana Tauchmanová - klarinet
Jana Lahodná - klarinet
Jana Černohouzová - klarinet
a Věra Kestřánková - basklarinet

Z důvodu nemoci Jany Černohouzové vystoupení s CC alternuje:
prof. Ludmila Peterková


Program vystoupení: 

Clare Grundman:
Caprice pro 4 klarinety

Tomaso Albinoni:
Sonáta g moll

Georges Bizet:
Aragonaise z opery

Johannes Brahms:
Uherský tanec

Antonín Dvořák:
Humoreska

Jaroslav Ježek:
Carioca

Astor Piazzolla:
Libertango

Léo Delibes:
Árie z opery Lakmé

Aram Iljič Chačaturjan:
Sabre dance

Scott Joplin:
The Entertainer

Jaroslav Ježek:
David a Goliáš

Francis Lai:
Love Story

Henry Mancini:
The Pink Panther

František Sojík / V. E. Fořt:
Růžová krinolína

Jaroslav Ježek:
Bugatti Step

- - -


Cantarina clarinete
Klarinetové kvarteto vzniklo v říjnu 2011 na půdě Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze na základě chuti 4 studentek dát "něco zajímavého" dohromady.Využily jsme faktu, že jsme všechny výborné klarinetistky a k tomu máme mezi sebou i spoluhráčky s pěveckými vlohami a nápad byl na světě! Kvartet nejen hrající ale také zpívající. Odtud už bylo jen kousek k názvu CANTARINA CLARINETE, což znamená "zpívající klarinety". Nejen vokální zvuky, ale i tóny klarinetu dokreslují výstižnost názvu, protože klarinet je znám svou nejbližší podobností k lidskému hlasu. Zvuk klarinetu dokáže vystihnout takřka každou náladu. Ať veselou či smutnou, cynickou, sarkastickou, hravou, žertovnou, romantickou, zasněnou. Žádný z dechových nástrojů nemá tak širokou paletu barev a nálad, jako klarinet. Proto na koncertě Cantarina Clarinete můžete slyšet skladby, které byly původně pro klavír, orchestr, swingovou kapelu a další. Náš kvartet tvoří Hana Tauchmanová, Jana Lahodná, Jana Černohouzová a Věra Kestřánková. Hrajeme v obsazení 3 B klarinety a basklarinet.  Náš repertoár tvoří klasické úpravy nejznámějších světových i českých skladeb barokního, klasicistního, romantického, populárního i jazzového charakteru, ovšem také vlastní úpravy populárních skladeb, které pro nás připravuje Věra Kestřánková. Máme za sebou řadu úspěšných vystoupení především v rámci koncertů AMU. Dále jsme vystoupily například na Muzejní noci 2012, na isaMusikfestivalu v Rakousku (2012), na akcích pro nadaci "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových".
Jedna po druhé:

Hanka Tauchmanová
Hanka Tauchmanová Nejprve studovala zpěv na Konzervatoři v Bratislavě ve třídě Ivici Neshybové, kde absolvovala roku 2006 a v roce 2008 dokončila operetní nástavbu. Teprve v roce 2006 začala hrát na klarinet! Studovala na Pražské konzervatoři ve třídě Ludmily Peterkové a v Bratislavě ve třídě Mateje Kozuba, kde absolvovala roku 2010. Koncertovala v Čechách, na Slovensku, v Německu. Aktivně pracuje s dětmi a mládeží, spolupracuje s pěveckými sbory a nadále se věnuje sólovému zpěvu. Působí pedagogicky v Praze v ZUS Biskupska. Byla první iniciátorkou vzniku kvarteta. Převzala úlohu organizátorky zkoušek a vedení notového archivu. Chodí na všechny zkoušky a koncerty včas a to i přesto, že nevlastní diář! Plete si pravou a levou stranu, což bývá někdy problém při nástupu na jeviště, kdy obsazuje stojany svých spoluhráček!

 

 

Jana Lahodná
Jana Lahodná Laureátka mezinárodní soutěže Pražské jaro 2008 pochází z Prahy. Vystudovala hudební Gymnázium Jana Nerudy (J. Krejčí), Pražskou konzervatoř (L. Peterková, M. Polák) a HAMU v Praze (J. Hlaváč, V. Mareš). Nyní pokračuje v doktorském studiu. Na svém kontě má mnoho zkušeností a úspěchů (stáž na Real Conservatorio Superior de Musica de Madrid, studium v Bostonu, ceny z mezinárodní soutěže v italské Brescii, ze Soutěže Konzervatoří ČR, cena Leoše Janáčka). Sólově vystupovala s Pražskou komorní filharmonií, Pražským komorním orchestrem, Českým komorním orchestrem, Filharmonií Hradec Králové, Jihočeskou filharmonií, Severočeskou filharmonií Teplice. Pravidelně natáčí pro Český Rozhlas. Od roku 2006 je členkou Filharmonie Hradec Králové a v letech 2009 - 2011 byla stážistkou Pražské komorní filharmonie. Více informací na www.janalahodna.cz. Do CC se dostala po velmi náročném konkurzu, který probíhal v kavárně.

 

Jana Černohouzová
Jana Černohouzová Konzervatoř absolvovala ve třídě Lubomíra Bartoně v Brně, pochází ovšem z Olomouce. Zúčastnila se úspěšně několika soutěží (Concertino Praga, 1. cena na Soutěžní přehlídce konzervatoří ČR, soutěž o Stipendium Yamaha, stipendium Českého hudebního fondu). Sólově vystupovala s orchestrem Konzervatoře Brno, s Moravskou filharmonií Olomouc a s Filharmonií Brno. Věnuje se intenzivně soudobé české hudbě a příležitostně hostuje v Orchestru Berg. Zúčastnila se kurzů jak v ČR, tak i v zahraničí (např. Žirovnice, Internationale Sommer Akademie Prague/Wien/Budapest, Santander ve Španělsku). Ve víně se nevyzná, protože je ze severní Moravy. Pomalu a jistě buduje kariéru sólo klarinetistky a mimo školu působí jako soukromá učitelka hudby, která ovšem nevyučuje muže.

 

 

Věrka Kestřánková
Věrka Kestřánková Konzervatoř navštěvovala v Českých Budějovicích ve třídě Jana Dafčíka, pochází ovšem z Chodové Plané, městečka na divokém českém západě. Dvakrát sólově vystoupila s Jihočeskou komorní filharmonií, pravidelně hostuje v Západočeském symfonickém orchestru Mariánské Lázně, Orchestru Františkovy Lázně a Plzeňské filharmonii, příležitostně v Orchestru Berg. Vyučovala klarinet na kurzech cyklu "Ti nejlepší" v Klatovech (2010, 2012). V kvartetu hraje především na basklarinet. Věnuje se intenzivně interpretaci soudobé hudby na klarinet i basklarinet. Většinu své energie vkládá do širokého záběru hudebních i nehudebních aktivit, což zahrnuje její vedení dechové kapely Chodovarky, pedagogickou činnost a aranžování skladeb jak pro dechovou kapelu tak i pro náš kvartet a v neposlední řadě provázení pivovarem. Dokonale se vyzná ve výrobě piva.

Další info: www.cantarinaclarinete.cz

 

Z důvodu nemoci Jany Černohouzové vystoupení s CC alternuje:

Ludmila Peterková
profesorka Pražské konzervatoře, působí i jako lektorka interpretačních kurzů. Je laureátkou soutěže Pražského jara, držitelkou cen Talent roku, za nejlepší nahrávku roku a řady dalších. Vystupuje sólově, s prestižními orchestry i v komorních uskupeních. Natočila mnoho titulů na CD, ať již sólových nebo s jinými soubory (např. Benewitzovo kvarteto, Smetanovo trio a další). Věnuje se i moderátorské činnosti (např. provázela televizní záznamy koncertů Dvořákovy Prahy, hudební pořady Terra Musica, ExpoHlednice apod.). V poslední době vystupovala jako sólistka s Čajkovského orchestrem v Moskvě, kde uvedla Kukalovo Clarinettino pod taktovkou známého dirigenta Vladimira Fedoseyeva.
Pro žacléřské publikum již vystupovala v roce 2008 při společném koncertu s prof. Irinou Kondratěnko.

 

  

 

 


Koncerty KPH podporuje:

Město Žacléř, Nadace Český hudební fond,
TK OBALY s.r.o. Trutnov, Antonín Krbílek, Otesánek s.r.o.
Jindřiška Matušíková, MAARA & CO s.r.o.
- - -
Pro 12.-15. koncertní sezónu se stal mediálním partnerem:
Český rozhlas Hradec Králové

[ www.kph-zacler.cz 2015 www.maara.net ]

kontakty:
p. Jiří Jirásek
info@kph-zacler.cz


adresa:
KPH - ZUŠ Žacléř
Hudební 308
542 01 Žacléř
tel.: 499 776 350